Forumwpia.org używa plików cookies. Przeczytaj naszą politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji. Pliki cookies pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie forum. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia w swojej przeglądarce. Akceptuję pliki cookies

Studia prawnicze

Czyli nie samą nauką student żyje.

Studia prawnicze

Zachęcam do opisywania w tym wątku całej drogi jaką trzeba przejść na studiach prawniczych i aplikacji.

Sama jestem ciekawa, jak to wszystko się odbywa, bo przyznam szczerze, że jestem studentką pierwszego roku i mam pojęcie średnie.

1) Najpierw 5-letnie studia (jestem na zaocznych).
2) Drugi etap to obrona pracy magisterskiej. Co prawda jeszcze ''trochę" czasu zostało, ale napiszcie szczegółowo jak to się odbywa. Jedyne, co mi wiadomo w tej kwestii to fakt, że wybiera się promotora, który jakby patronuje Twoją pracę, pisze się pracę, a później jest obrona przed komisją.
3)Po obronie magistra następuje wybór aplikacji i / lub doktorat (no właśnie, jak to jest? jeśli decyduję się na doktorat, który trwa 3 lata, to już później nie muszę robić aplikacji?)
4) O doktoracie jest w wątku niżej, natomiast co z aplikacją? Jaka jest do niej droga? Czy ma na nią wpływ ocena z obrony mgr? Najpierw trzeba znaleźć patrona, później dostać się na aplikację, a później zdać końcowe egzaminy??
5) Co po ewentualnej aplikacji? Jakaś praktyka? Staż? Praca za najniższą krajową? :-P
  • 0

Ostatnio zmieniony 01 lip 2010, 17:53 przez abradab, łącznie zmieniany 1 raz
abradab Kobieta

Reputacja: 0

Kierunek: Prawo
Tryb: Niestacjonarne

Re: Studia prawnicze

abradab, zdałaś UOOP? Bo wszystkie odpowiedzi znajdują się w zakresie materii egzaminacyjnej z tego przedmiotu.

ad2. Wybierasz promotora, wybierasz wraz z promotorem temat, piszesz pracę którą potem bronisz przed komisją, komisja zadaje pytania z pracy oraz z dziedziny prawa z której piszesz prace.
ad3. Po obronieniu pracy uzyskujesz tytuł magistra nauk prawnych i masz prawo przystąpić do egzaminu wstępnego na daną aplikację, masz również prawo startować na studia doktoranckie które trwają 4 lata. Ukończone studia doktoranckie i uzyskany tytuł doktora mogą ubiegać się o egzamin zawodowy z pominięciem odbywania aplikacji.
ad4. ocena końcowa nie ma wpływu. Zdajesz egzamin wstępny uzyskujesz wymagane minimum punktów, poszukujesz patrona, uczęszczasz na wykłady organizowane przez Izbę oraz na praktyki u patrona ponadto zdajesz kolokwia i egzaminy połówkowe ostatecznie zdajesz egzamin zawodowy. Pow. opis tyczy się aplikacji korporacyjnych, ogólną niech kto inny opisze.
ad5. Po ukończonej aplikacji korporacyjnej zostajesz wpisana na listę adwokatów/radców bądź asesorów notarialnych/komorniczych i w zależności od tego możesz rozpocząć pracę w zawodzie (w przypadku asesury notarialnej dop. po przepracowaniu określonego okresu, zaś w przypadku komorniczej w przypadku zwolnienia rejonu)
  • 0

Ostatnio zmieniony 01 lip 2010, 15:12 przez Beer, łącznie zmieniany 1 raz
Materiały:
1, 2, 3, 4 i 5 rok
Należy kliknąć prawym przyciskiem i "download"
Gość, przeczytaj regulamin, ten temat oraz użyj funkcji szukaj zanim zadasz pytanie
Gość masz do mnie jakieś pytanie to preferuje kontakt przez PW
Awatar użytkownika
Beer Mężczyzna
Założyciel
Założyciel

Reputacja: 35

Student
Rok: V

Z UOOPu ma pewnie poprawkę :-P

Wiem, że zarówno egzaminy na aplikację, jak i doktorat to trudna droga i ciężki orzech do zgryzienia. Ale mówią, że na aplikację dostać się jest bardzo ciężko. Czy można powiedzieć, co jest łatwiejsze- doktorat czy aplikacja?

I nie ma żadnych przeciwwskazań (nawet najmniejszych) do tego, żeby robić aplikację, tudzież w/w doktorat po studiach zaocznych?
Podobno dyplom ze studiów zaocznych różni się od dyplomu ze studiów dziennych? Słyszałam, że mają to zmienić.
Pytam, bo ostatnio rozmawiałam na ten temat z kolegą, który jest na prawie dziennym. Mówił, że osoby z zaocznych nie maja w ogóle szans, żeby zaistnieć, że na aplikację biorą tylko z dziennych itp. itd.
  • 0

Ostatnio zmieniony 01 lip 2010, 16:25 przez stepsa, łącznie zmieniany 2 razy
stepsa Kobieta
ModTeam
ModTeam

Reputacja: 72

Student
Tryb: Stacjonarne

stepsa pisze:Podobno dyplom ze studiów zaocznych różni się od dyplomu ze studiów dziennych? Słyszałam, że mają to zmienić.
Pytam, bo ostatnio rozmawiałam na ten temat z kolegą, który jest na prawie dziennym. Mówił, że osoby z zaocznych nie maja w ogóle szans, żeby zaistnieć, że na aplikację biorą tylko z dziennych itp. itd.

"pogratulowac" można kolegi ;-)
  • 0

www.sosdalmatynczyki.pl

www.forum.sosdalmatynczyki.pl
Awatar użytkownika
roma_121 Kobieta

Reputacja: 62

Student
Rok: IV

To samo mu powiedziałam, ale mimo wszystko spierał się ze mną :-P
  • 0

stepsa Kobieta
ModTeam
ModTeam

Student

na aplikacje mozesz isc po studiach prawniczych nikt ci nie zamknie do tego drogi ;) jedyny warunek do uzyskaj ilość punktów wymaganych by dostać sie na aplikacje ;) aaaa.. dyplom czym sie ma róznic chyba tylko ocena :)
  • 0

www.sosdalmatynczyki.pl

Awatar użytkownika
roma_121 Kobieta

Student

No bo do tej pory chyba pisze na dyplomie, że ukończono studia niestacjonarne. I różni się kolorem :-P
  • 0

Ostatnio zmieniony 01 lip 2010, 16:34 przez stepsa, łącznie zmieniany 1 raz
stepsa Kobieta
ModTeam
ModTeam

Student

tego ci nie powiem bo sie jeszcze tym nie interesuje ;)
  • 0

www.sosdalmatynczyki.pl

Awatar użytkownika
roma_121 Kobieta

Student

A moi znajomi się interesują, chociaż są na pierwszym roku :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
  • 0

stepsa Kobieta
ModTeam
ModTeam

Student

Beer, pytanie do ciebie. Ocena z obrony, za prace ani srednia ze studiow (z naciskiem na nia), nie maja wplywu na przyjecie na aplikacje, tylko egzamin wstepny tak?
  • 0

zbigniew Mężczyzna

Reputacja: 79

Student

zbigniew, to nawet ja wiem, że tak :P
Na aplikację liczą się tylko punkty z testu i nikt nie zapowiadał żadnych zmian w tym zakresie :P
  • 0

http://omega-sosnowiec.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Kaja Kobieta
V.I.P.

Reputacja: 68

stepsa pisze:No bo do tej pory chyba pisze na dyplomie, że ukończono studia niestacjonarne. I różni się kolorem :-P

a skad masz takie info? bo ja juz skonczylam jeden kierunek i nic tam nie pisze o trybie w jakim studiowalam... i na dyplomie nie moze nic takiego pisac... jak juz to w suplemencie ale nie na dyplomie... :/
i jeszcze jedno ludzie duuuuzo mowia, na aplikacje wcale nie jest tak trudno sie dostac szczegolnie teraz po zmianach... ale dorwac patrona w tym przypadku to juz moze byc problem
i pozdrow kolege z dziennych - podejrzewam ze tez jest na 1szym roku skoro plecie takie glupoty, to nie jest prawda ze dostaja sie tylko dzienni to jakis jeden wielki shit, mam duzo znajomych z zaocznych, ktorzy dostali sie na aplikacje zostawiajac w tyle nawet "tych" pewniakow z dziennych, ktorzy sie wymadrzali najbardziej...

- i tak btw. doktorat trwa 4 lata a nie 3 jak napisal/la autor/ka
-po obronie mgr nic nie trzeba, tylko mozna jak ktos chce - nie jest zadnym przymusem pojscie na aplikacje ,doktorat tez nie...
  • 0

łyżka Nie wiadomo

Reputacja: 15

hehe fajnie tak lekka reka o tym doktoracie piszecie tak jakby to bylo isc na piwo :lol:
Kaja, podejrzewam ze mamy podobny stan wiedzy o tym takze nie pisz "nawet ja" :mrgreen:
  • 0

zbigniew Mężczyzna

Reputacja: 79

Student

Nikt absolutnie nie pisze "lekką ręką" :-P

A czemu jest aż taki problem z tym znalezieniem patrona?

Wybaczcie moje notoryczne pytania, ale właśnie zakończyłam sesję, nie mam poprawek, jestem zadowolona oraz nakręcona i jakoś tak zainteresowałam się tym tematem, bo warto już teraz wiedzieć jak najwięcej :-)
  • 0

stepsa Kobieta
ModTeam
ModTeam

Student

stepsa, bo np. na aplikacje adwokacka dostało sie za duzo osób .... i z urzedu musieli przydzielac patronów ... ale jak mi to koleżanka z Krakowa powiedziała ze juz im zapowiedzieli ze po teście w grudniu zostanie ich tyle ile powinno :)

[ Dodano: 1 Lipiec 2010, 18:49 ]
stepsa, lepiej zajmij sie 2 rokiem bo do konca studiów jeszcze długa droga ;)
  • 0

www.sosdalmatynczyki.pl

Awatar użytkownika
roma_121 Kobieta

Student

Następna

Wróć do Wolne tematy